terapia regenerująca
Hipnoza / Hipnoterapia w mechanizmem do usuwania lęku i fobii społecznej.
Można określić że sam lęk to złożona reakcja emocjonalna która objawia się jako strach, skrępowanie, uczucie napięcia i zagrożenia, mając swoje źródło w sytuacji odczuwanego zagrożenia lub przewidywania niebezpieczeństwa, najczęściej jest ono urojone. Lęk może uaktywnić się poprzez objaw choroby jaką jest depresja.
Zauważamy że zjawisko fobii społecznej staje się coraz bardziej powszechne. Głównym problemem związanym z fobią jest z lęk przed tym jak człowiek może być postrzegany, ale też co inni o nim myślą i może towarzyszyć temu odczucie, że bez względu na to co robi, jest oceniane przez innych.
Wielu ludzi cierpi na fobię społeczną posiadając nadmierną samokrytykę i mając przeświadczenie, że wszyscy oceniają ich negatywnie.
Fobia społeczna i jej symptomy
- drżenie ciała,
- jąkanie się, drżenie głosu,
- problem z oddawaniem moczu w publicznej toalecie,
- przyspieszone bicie serca,
- pocenie się,
- suchość w ustach,
- rumienienie się,
- uczucie bycia chorym,
- biegunka,
Lęk społeczny często może występować z innymi lękami, ogólnym niepokojem, nerwicą. Ostatecznie te symptomy mogą doprowadzić do ataku paniki.
Lęk społeczny lub fobia może objawiać się w zdarzeniach i sytuacjach publicznych choćby np.: pójście do sklepu, spotkanie z ludźmi, spotkania towarzyskie. wyjście na wieczorny spacer, do kościoła, wyjście do pracy, Te problemy mogą wpływać na utrudniający kontakt z innymi ludźmi i mogą powodować lęk przed nimi.
Uchylanie się, unikanie
Ludzie z problemem fobii społecznej, dość często planują różne czynności po to, aby mieć wymówkę i uniknąć sytuacji kiedy mogą nastąpić oddziaływania społeczne. Mogą to być sytuacje typu: unikanie telefonów, unikanie przedstawiania się, unikanie referatów, unikanie występów publicznych, dążenie do unikania rozmów z obcymi ludźmi, taki człowiek będzie robił wszystko aby tylko nie być w centrum zainteresowania.
Należy wiedzieć że osoby cierpiące na fobię społeczną są często niepewne swoich zachowa, dość często mając niską samoocenę. Może to być duża niechęć i niemalże lęk do bycia przedstawionym innym ludziom, objaw taki często generuje strach przed jedzeniem w obecności innych. Dość częstym objawem może być że wydarzenia postrzegane jako te przyjemne, jak.: pójście do kina lub restauracji, mogą być męczarnią dla ludzi którzy cierpią na tego rodzaju lęki.
Doświadczanie fobii społecznej w miejscach pracy
Lęk i fobia społeczna manifestuje się także poprzez unikanie sytuacji, które mogą oznaczać konfrontację ze znajomymi, kolegami z pracy czy też nawet osobami które są postrzegane jako autorytet. Taka sytuacja może przyczynić się do dramatycznych skutków i wpłynąć na wyniki w pracy gdy towarzyszy nam nieustający stres.
Czas ciągłego stanu społecznego lęku może doprowadzić do stanów depresyjnych. Często cierpiący aż tak bardzo unika miejsc publicznych, że może pojawić się agorafobia (to jest lęk przed otwartą przestrzenią). Aczkolwiek niektórzy ludzie z fobią społeczną pomagają sobie, biorąc narkotyki albo pijąc alkohol, niestety to często kończy się uzależnieniem i może być przyczyną coraz to bardziej głębszych i złożonych problemów.
Dlatego potrzeba aby zgłosić się do specjalisty i podjąć terapię, jest kluczową decyzją samoobronną w momencie gdy pojawiają się pierwsze symptomy lęku.
Terapia dla osób z lękami
Terapia osób z lękami jest bardzo indywidualna. Aczkolwiek symptomy lęku mogą być podobne, to jednak przyczyny mogą być bardzo różne. Taki stan składa się w zależności od indywidualnych doświadczeń emocjonalnych danej osoby. Nie można pomijać możliwości że przyczyny lęku związane mogą być z traumatycznymi wydarzeniami jakie miały miejsce w przeszłości (a może nawet dzieciństwie) były związane z sytuacją być może zagrożenia życia, przemocą lub wypadkiem.
Metody hipnotyczne jakich używam polegają na neutralizowaniu i usuwaniu tego przykrego wydarzenia w pamięci. Czasami przyczyny nie są związane z żadnymi konkretnymi traumatycznymi wspomnieniami. Przyglądam się wówczas różnym ukrytym mechanizmom w podświadomości mającym negatywny wpływ na myśli dotyczące rzeczywistości lub samooceny.
Te osoby z lękami często mają włączony program myśli katastroficznych, tych negatywnych. Takie osoby spodziewają się i niemalże przewidują wszystkiego co najgorsze wypadki, nieszczęścia i porażki. Tacy ludzie nie wierzą w swoje siły, nie wierzą też w to, że sobie same są w stanie poradzić. Cóż, na pewno takie myśli mogą napędzać lęk. Przy wspólnej intensywnej współpracy staramy się aby doprowadzić do uświadomienia sobie takich destruktywnych myśli.
Techniki i mechanizmy
Wizualizacja jako mechanizm w hipnozie
Kolejną techniką jaką posługuję się jest wizualizacja. Technika ta polega na wyobrażaniu sobie pewnych zdarzeń, miejsc, sytuacji, jest to przywołanie stanu zakodowanych emocji za pomocą obrazów. Gdy wizualizujemy przestrzeń zakodowanego podłoża lęku jaki przeżywa dana osoba ten mechanizm umożliwia konfrontację z własnymi emocjami i z ich istotą. Wywołanie tego stanu następuje metaforycznie.
W terapii lękowej by nauczyć osobę odczuwania i doświadczania spokoju, jest bardzo ważne aby czasami stosować metodę wizualizacji sprowadzając stan odczucia do spokojnych miejsc, kojarzących się z rozprężeniem i relaksem. W terapii poprzez hipnozę/głęboką relaksację dość często muszę szukać pozytywnej intencji jaka może kryć się za sferą lęku. To może wydawać się abstrakcyjne lecz osoba w potrzebie takiej terapii często nie potrafi dojrzeć jakiejkolwiek tzw pozytywnej strony lęku.
Przyglądając się uważnie może okazać się, że jednak lęk jest głęboko osadzony z przyczyn spełniania wielu funkcji wspierających i oto może okazać się cichym nieświadomym mechanizmem wspierającym stan dla którego się utrzymuje.
W przypadku fobii społecznych może się uaktywniać jako chęć uniknięcia porażki, po to tylko abyśmy mieli opcję by ochronić swoją samoocenę.
Znamiennym pozytywem jest fakt że hipnoterapia jest terapią która odbywa się w krótszym terminie, trwa znacznie krócej niż inne terapie.
Interwencja terapeutyczna hipnoterapii daje możliwość głębszego wejścia w umysł. Skuteczność tej metody polega na tym że daje ona możliwość dotarcia do głębszego pokładu naszego umysłu, jej mechanizm dociera do podświadomości.
DLA BARDZIEJ I GŁĘBIEJ POSZUKUJĄCYCH..
Umów się na konsultacje! 661 392 636
JEŚLI JESTEŚ ZAINTERESOWANY WSPÓŁPRACĄ ZE MNĄ, NAPISZ DO MNIE!
BLOG
Poczytaj co piszę na blogu o psychoterapii
Droga progresu
Cywilizacja od samego początku była zawsze cyklicznym przechodzeniem od niższego...
Precognitive imaginative thinking – myślenie prekognicyjne
Grupa psychologów europejskich podzieliła się z nami spostrzeżeniami w formie...
Potencjał wiary
Aby pomóc Ci zrozumieć powagę wiary i przybliżyć wartości, jakie promuje,...