Mechanizm samoobronny ( 07.01.2016)

Mechanizm samoobronny

 

Pozytywne myślenie związane jest ze sposobem patrzenia na siebie i na otaczającą nas rzeczywistość. Pozwala i jednocześnie pomaga przełamać własne słabości, ograniczenia i opory.

 

Pozytywne myślenie pozwala wejść naszemu umysłowi i naszym myślom w sferę, w której rzeczy powinny być zaprojektowane, zrobione i zrealizowane. W sferze tej uświadamiamy sobie, że największym osiągnięciem ludzkiej siły wewnętrznej, ludzkiego ducha jest dążenie ku najwyższym możliwościom i tworzenie tego, co najlepsze. Napoleon powiedział: „Ludzie urodzili się po to, aby osiągać cele i zwyciężać, a nie przegrywać i poddawać się przeciwnościom” – i święcie w to wierzył.

 

Pozytywne myślenie jest otwarciem każdego następnego dnia z zainteresowaniem i ciekawością jako nowego rozdziału życia, jest dostrzeganiem nowych możliwości, nowych rozwiązań w każdej sytuacji, położeniu i okolicznościach. Znaczy to, że nawet w dramatycznych momentach osobistej tragedii zawarte jest wyzwanie, aby nie pasować i sięgnąć po nowe siły. Pozytywne myślenie jest realizacją tego, iż ludzie Cię potrzebują, a w ich życiu masz ważną pierwszoplanową rolę, a więc i ich życie powinno być rozjaśnione, uświadomione za Twoją sprawą. Musisz udzielić im pomocy najlepiej jak potrafisz, będziesz w ten sposób udzielać wsparcia i sobie. Wszelkie bowiem problemy są do rozwiązania, zaś ludzie mogą być sobie nawzajem potrzebni – wówczas życzenia i pragnienia będą się spełniały, współczucie nie będzie zdawkowe, a pomoc będzie realna.

 

Pozytywne myślenie jest również identyfikowaniem się z innymi ludźmi, dostrzeganiem ich dobrych stron, a nie tylko ujemnych cech charakterów. To traktowanie wszystkich ludzi jako interesujących, zasługujących w pełni na uwagę i szacunek. To także nauczenie się odpowiadania na zadane pytania z życzliwością i adresowanie tych odpowiedzi ad rem, a nie ad personam. Pozytywne myślenie to również umiejętność wysłuchiwania słów krytyki z generalną cierpliwością, uwagą, tolerancją i pokorą, a nie złością i gniewem. Być może ma to coś wspólnego z postawą pełną miłości. Kochanie ludzi, kochanie życia to zarazem kochanie siebie samego.

 

Pozytywne myślenie jest poznawaniem rzeczy dobrych w życiu, uładzeniem rzeczywistości, godzeniem się z innymi i ze sobą samym. Pozytywne myślenie to zarazem pozytywne pozowanie, zjednoczenie się z nieskończonością wszechświata, czucie piękna gwiazd, które tworzą szczeliny światła w ciemnościach nocy, zjednoczenie się z kwiatem, który otwiera swe płatki ku słońcu, zezwolenie swoim zmysłom reagowania na ciepło i światło słoneczne, na uśmiech, kroplę ożywczego deszczu, delikatny podmuch wiatru, który łagodzi upał. Tak więc zamknięte i zawarte w najprostszej formie wiara, nadzieja i miłość to coś, czego każdy czujący człowiek może doświadczyć.

 

Pozytywne myślenie jest podstawą poszukiwania lepszego i godniejszego życia, a szalenie ważne jest, aby każdy z nas to robił – szukał dobrego życia i wbudowywał w nie pozytywne myśli. Czyż nie jest to łatwe i naturalnie proste? Popatrzmy, jak Ty sam możesz uchwycić, zdefiniować i ukształtować swój wzór myślenia. Twoje myśli są podobne do wysokiej klasy urządzenia nagrywającego w technologii cyfrowej, nagrywa ono doświadczenia, słowa, obrazy, zdarzenia i wypadki, które zwykle gromadzisz przez całe swoje życie. Nie są one wymazywane, lecz kodowane i odkładane w rejonie podświadomości, a po pewnym czasie stają się obrazem realnym, być może ulegając jakiemuś skrzywieniu, bowiem na naszym recording device nie brak nagrań, również nagrań negatywnych, jednak zazwyczaj nie rozpoznajemy ich istnienia.

 

Autor: Zigniew Kris Marzec

ww.interterapia.eu

"All rights reserved"